Nauki przedchrzcielne i przedmałżeńskie

Nauki przedchrzcielne i przedmałżeńskie

I Nauki dla rodziców i rodziców chrzestnych
odbywają się w piątek przed pierwszą niedzielą miesiąca (niedziela chrzcielna) o godz. 19.00 w auli przy kościele.

Rodzicem chrzestnym może być osoba wierząca i praktykująca (potwierdzenie od duszpasterza miejsca zamieszkania), która wiedzie życie moralnie zgodne z zasadami życia katolickiego (małżeństwo kościele, samotność, brak konkubinatu) oraz zasadniczo po przyjęciu sakramentu bierzmowania.

Z godności rodzica chrzestnego wyklucza życie w stałej sytuacji grzechowej (np. mieszkanie ze sobą bez ślubu kościelnego)

Dokumenty potrzebne by zostać ojcem/matką chrzestną:
*dowód tożsamości
*zaświadczenie o odbytych naukach przedchrzcielnych
*zaświadczenie o skorzystaniu z sakramentu pokuty i pojednania
*potwierdzenie od duszpasterza miejsca zamieszkanie (jeśli inne niż parafia gdzie odbędzie się chrzest) o życiu zgodnym z moralnością katolicką


Nauki przedmałżeńskie to seria czterech spotkań formacyjnych obejmujących tematu związane z teologią małżeństwa, zasadami komunikacji małżeńskiej oraz wymiaru prawno-kościelnego instytucji małżeństwa sakramentalnego.

Odbywają się one w kolejne cztery soboty (jeśli w miesiącu jest pięć sobót, to w piątą sobotę nie ma spotkania). Można rozpocząć nauki w dowolnej kolejności tematów (ważne przy uczestniczyć w spotkaniu na każdy z poszczególnych tematów).

Nauki odbywają się w salce w domu katechetycznym przy parafii NSPJ o godz. 17.00